Jak naložit kvašáky

Jak vyrobit kvašáky - recept na okurky kvašené ve slaném nálevu 

Nevíte, co s přerostlými okurkami nakládačkami nebo chcete vyrobit kvašáky ze salátových okurek? Máme pro vás typ na zdravou úpravu okurek za pomocí mléčného kvašení.  Kvašáky mají navíc skvělé zdravotní účinky, podpoří vaše zažívání, zlepší trávení, zabraňuje zácpě, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, udržuje náš imunitní systém, chrání proti civilizačním chorobám, včetně rakoviny. Díky mléčnému kvašení se zvýší obsah vitamínu C a skupiny B, obsahuje navíc enzymy, působí jako symbiotikum – je zdrojem probiotických bakterií.

 Suroviny:

    • sklenice s víčky
    • okurky (přerostlé nakladačky)
    • sůl
    • křen a vinné listy
    • bobkový list, kopr

Kvašáky recept - postup přípravy:

  1. Umyjeme přerostlé okurky (popř. můžeme namočit na i 12 h do vody, aby ztratily svou hořkost, pak scedit), vinné listy, kopr a kořen křenu.
  2. Nachystejte si nálev na kvašáky. Do hrnce na 1l vody dáváme 4dkg soli ( ideálně mořské) a koření. Vše svařte, aby se rozpustila sůl a nechte vychladnout na teplotu pod 40 °C.
  3. Okurky propícháme vidličkou a naskládáme do velkých čistých zavařovacích sklenic.
  4. Proložíme kolečkem křenu, koprem, vinnými listy.
  5. Kvašáky zalijeme vlažným nálevem. Nálev musí být až po vrch a okurky musí být ponořené, Zatížíme je, aby neplavaly po vrchu (opření okurek o zkosenou hranu sklenice), aby se k okurkám nedostal vzdušný kyslík a nezačaly hnít.
  6. Sklenici buď zlehka zašroubujeme víčkem nebo překryjeme čistým plátýnkem, aby mohly unikat přirozeně vznikající plyny.
  7. Nakonec necháme kvasit, fermentovat v teple - v pokojové teplotě alespoň týden až 10 dní. Za max. 14 dnů by měly být zkvašené.
  8. Hotové kvašené okurky dáme do temna a do chladu (lednička, sklep). Tím zastavíme proces kvašení.

Konzumujeme například k zapečeným těstovinám, chlebu nebo rizotu. Recept kvašené okurky vám rozšíří možnosti, co ještě lze připravovat v zavařovacích sklenicích a přidat jako chuťovku k utopencům.

TIPY:

Dle chuti lze přidávat i další koření, například česnek, chilli papričky, pepř, nové koření. Převařený slaný nálev je důležitý pro delší uchování kvašáků, navíc je nutné použití křenu a křenových/vinných listů při přípravě. Případně k nim lze přidat i višňové listy.

Pěna je znamením právě probíhající fermentace.⁠ Křís, povlak na povrchu není nebezpečný, sbírá se lžící. Stačí ho sebrat lžící.

Pokud by výsledné okurky byly moc měkké je to často způsobeno málo solí v nálevu či vysokou teplotou nebo dlouhým časem fermentace. ⁠Pro křupavé okurky se dává vinný list a pomáhá máčení okurek ve vodě před fermentací – viz. bod č. 1.

 

Další možnost konzervace okurek naleznete na našem blogu v článku: „Jak zavařovat okurky“.